Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli

5 posters
YazarMesaj
eda hoca
Yeni Üye
Yeni Üye
eda hoca

Mesaj Sayısı : 46 Başarı Puanı : 100 Rep Gücü : 5 Kayıt tarihi : 17/10/09

Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Empty
MesajKonu: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11C.tesi 12 Ara. 2009 - 6:43

İnsanlar, herkesin konuşabileceği ortak bir dil olmasını istediler ve birçok dilin sözcüklerini ve gramer kurallarını birleştirip yeni bir dil icat ettiler, adına da "Esperanto" (almanca, fransızca, ingilizce ve rusça'nın karışımı olup kulağa latince-ispanyolca karışımı gibi gelen bir dil)dediler. Aslında bu Polonyalı bir doktor olan Lejzer Zamenhof fikriydi yıl ise 1887 idi.Her ne kadar bugün dünyada 100 bin ile 2 milyon arasında bir topluluk bu dili konuşuyorsa da, insanlığın ortak dili olmasını beceremedi.

Bir zamanlar Fransızca vardı. Çok değil 2 yüzyıl öncesine kadar Fransızca öğrenmek "moda"ydı. Son dönem Osmanlı padişahlarının çoğu, yabancı dil olarak Fransızca bilirdi.Batılılaşmak, Fransa üzerinden öğrenilmeye çalışıldığı için, Osmanlı zamanından gelen Fransızca sözcükler vardır bugün Türkçemizde. Belçika,Monako,İsviçre'nin bir kısmı, bazı Afrika ülkeleri ve Kanada'nın doğusunu içinde barındıran dünyanın 42 ülkesinde kullanılan bu dil, değişen dünya şartları ile yerini İngilizce'ye bıraktı.

Bugünlerde ise moda İngilizce bilmek.Çünkü, ortak dil olma hevesi ile yaratılan Esperanto dili amacına ulaşamamış, yerini bugün İngilizce'ye bırakmıştır.Kuşkusuz, bunda İngiliz kolonilerinin refah düzeyi yüksek olan bugünkü Amerika Birleşik Devletleri(A.B.D.),batı Kanada ve Avustralya'yı kurması önemlidir.Bunun yansıra A.B.D.'nin bugün tek süper güç olması da diğer önemli bir etkendir yada yaşadığımız bilgi çağının tetikleyicisi olan teknolojinin A.B.D. kaynaklı oluşu da diğer bir neden olabilir.

Ancak ikinci bir dilin "tercih sebebi" sayıldığı günümüzde, bir tane yabancı dil yeterli olmamaktadır.O zaman ikinci dil olarak, seçimimizi hangi yabancı dilden yana kullanmalıyız?

Bir zamanların en çok öğrenilmek istenen Fransızca olabilir mi? Ne de olsa, bu dil, bugün İngilizce karşısında durmaya çalışan bir dil ve bu açıdan başka bir dil de yok.Neredeyse, tüm diller, içinde son dönem İngilizce kelimeleri kullansa da,Fransızca her İngilizce kelime için bir karşılık yaratıyor."E-mail" kelimesi için bile,hatta futboldaki "gol" sözcüğü için bile...

Peki İspanyolca olabilir mi? Bu dil ise günümüzde,İngilizce'den sonra(en çok konuşulan dil,Çin'in nüfüsü itibarıyle Çincedir), en çok(2003 yılı itibarı ile 1 milyar 850 milyon kişi) konuşulan dildir.Her ne kadar konuşan ülkelere baktığınızda fakir Güney Amerika ülkeleri(Portekizce konuşan Brezilya hariç) ve Orta Amerika ülkeleri ,Meksika ise de,bugün A.B.D'de de İngilizce nin yanısıra ençok İspanyolcayı görür ve duyarsanız.İtalyanca veya Fransızca bilen, bir kişi için öğrenmesi kolay olan bu dil, kuşkusuz ikinci dil olmaya en yakın adaylardan biri...

Bunun yanı sıra,hızla bir süper güç olma yolunda ilerleyen Çin de,ilerleyen yıllarda Çinceyi de "öğrenilesi" bir dil haline getirebilir.En azından,Çince,"Japonca mı Çince mi?" diye düşünenler için, bu soru,cevabının pek de zor olmadığı bir soru haline getirecektir.

Ayrıca hızla kalkınmakta olan Rusya da, Sovyet rejimi gibi bir kapalı rejimle artık yönetilmediğinden, ilerleyen yıllarda Rusçayı cazip hale getirebilir...

Tüm bunlar iyi güzel de,yabancı dil öğrenimi için astronomik fiyatlar isteyen kurslar varken kişi nasıl yabancı dil öğrenebilir ki? Belki de,kişinin "bedava" öğrenmesi için herhangi bir yabancı dili, sadece üç şeye sahip olması yeterlidir:

*Bir Gramer Kitabı,Bir Sözlük ve biraz da Azim
numb743
Yeni Üye
Yeni Üye
numb743

Mesaj Sayısı : 4 Başarı Puanı : 4 Rep Gücü : 0 Kayıt tarihi : 01/05/10 Yaş : 33 Nerden : kayseri Ruh Hali : 22 Bidiği Diller :
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Rusça
  • Japonca
  • Çince

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 2:31

ingilizce öğretmenliğinde okuyorum çift anadal yada yandal yapmak istiyorum fakat çince mi rusça mı yoksa japonca mı olmalı karar veremiyorum??:S
Dilci
İngilizce Öğretmeni
Dilci

Mesaj Sayısı : 444 Başarı Puanı : 1159 Rep Gücü : 63 Kayıt tarihi : 29/07/09

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 2:48

Dil eğitiminde ve öğreniminde dünyanın değişen şartlarını da göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Çince, Japonca, Rusça...

Çince : Çin nüfusu dünyanın en fazla nüfusuna sahip olmasına rağmen dil açısından gerek şimdi, gerekse gelecekte önemli olacağını düşünmüyorum, özellikle de ülkemizde. Ayrıca öğrenmesi de zor bir dil.(Bence)Wink

Rusça : Şuanda Türkiye'de Rusya ile vizelerin kaldırılması gündemde. Bu belki Türkiye'de özellikle Rusçanın talep görmesine neden olabilir. Turizm açısından bir getirisi olabilir, başka yönden çok bir getirisi olabileceğini sanmıyorum. Öğrenilmesi düşünülebilir. (Bence) Wink

Japonca : Gerek şimdi gerekse ileride en çok talep gören dillerden biri olacağını düşünüyorum. Üstelik hem Türkiye'de hem de dünyada iş görebilecek bir dil olduğunu düşünüyorum. Japonya hem ekonomik anlamda hem de teknolojik anlamda hızla ilerleyen bir ülke. Öğrenilmesi gereken bir dil. (Bence) Wink

Doğu dillerini öğrenmek gerçekten insanı daha farklı kılıyor. Avrupa dillerini öğrenenler daha fazla, oysa doğu dillerini öğrenen insan sayısı az,
numb743
Yeni Üye
Yeni Üye
numb743

Mesaj Sayısı : 4 Başarı Puanı : 4 Rep Gücü : 0 Kayıt tarihi : 01/05/10 Yaş : 33 Nerden : kayseri Ruh Hali : 22 Bidiği Diller :
  • İngilizce
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Rusça
  • Japonca
  • Çince

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 2:51

o zaman içimden ilk geçen ve sizinde bilgilendirmeniz doğrultusunda japoncada karar kılıyorum:)yardımlarınız için çok teşekkür ederim:)
Dilci
İngilizce Öğretmeni
Dilci

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 2:53

numb743 demiş ki:
o zaman içimden ilk geçen ve sizinde bilgilendirmeniz doğrultusunda japoncada karar kılıyorum:)yardımlarınız için çok teşekkür ederim:)

Rica ederim. Wink
esra
Dilkolik Kurucusu
Dilkolik Kurucusu
esra

Mesaj Sayısı : 320 Başarı Puanı : 622 Rep Gücü : 13 Kayıt tarihi : 17/10/09 Ruh Hali : 8 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
  • Fransızca
  • Rusça

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 2:54

üstelik Japon insanı hem Türk insanına daha yakın ve çok sempatik insanlar, güzel seçim Smile
http://www.dilkolik.org
numb743
Yeni Üye
Yeni Üye
numb743

• İngilizce
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Rusça
  • Japonca
  • Çince

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 2:55

bencede öyleler,teşekkür ederim:)umarım bu hedefimi gerçekleştirebilirim:)
esra
Dilkolik Kurucusu
Dilkolik Kurucusu
esra

Mesaj Sayısı : 320 Başarı Puanı : 622 Rep Gücü : 13 Kayıt tarihi : 17/10/09 Ruh Hali : 8 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
  • Fransızca
  • Rusça

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 2:57

inşallah, isterseniz üzerinde biraz daha düşünün, bu süre içerisinde başka arkadaşlarında belki yorumu ve düşüncesi olur. Ancak karar verdikten sonra hiç beklemeden hemen eyleme geçer ve gereken neyse yapmaya başlarsanız, başarılı olacağınızdan kesinlikle eminim.
Dilci
İngilizce Öğretmeni
Dilci

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 2:58

esra demiş ki:
inşallah, isterseniz üzerinde biraz daha düşünün, bu süre içerisinde başka arkadaşlarında belki yorumu ve düşüncesi olur. Ancak karar verdikten sonra hiç beklemeden hemen eyleme geçer ve gereken neyse yapmaya başlarsanız, başarılı olacağınızdan kesinlikle eminim.

Kesinlikle katılıyorum,
numb743
Yeni Üye
Yeni Üye
numb743

• İngilizce
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Rusça
  • Japonca
  • Çince

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 2:59

teşekkür ederim tabiki biraz daha düşünücem:)arkadaşların yardımlarını bekliyorum:)
Ali Çakır
Dilkolik Kurucusu
Dilkolik Kurucusu
Ali Çakır

Mesaj Sayısı : 580 Başarı Puanı : 1212 Rep Gücü : 42 Kayıt tarihi : 29/07/09 Yaş : 44 Nerden : Malatya Ruh Hali : 39

MesajKonu: Geri: Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli   Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 5:40

Gerçekten şuan doğu dillerine bir yönelme var, bence de öğrenebiliyorsanız bir doğu dili öğrenin derim ben Wink Rusça öğrenmek de fena olmaz aslında Wink Ben de olsam Japonca yada doğu dillerinden Koreceyi tercih ederdim. Yani büyük ihtimalle bundan sonra fırsat bulduğumda öğreneceğim dil Korece yada Fransızca olur heralde Smile

Dil Eğitimi - Hangi Yabancı Dili Öğrenmeli
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» hangi dili biliyorsunuz yada en çok hangi dili öğrenmek isterdiniz?
» ikincı yabancı dil olarak hangi dili tercih edersiniz?
» çin dili edebiyatı bölümü
» 'İki ana dili olanlar avantajlı'
» HOLLANDACA DİLİ VE UYUM SINAVI