Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bakan Çubukçu'dan özel sektöre çağrı

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

Bakan Çubukçu'dan özel sektöre çağrı Empty
MesajKonu: Bakan Çubukçu'dan özel sektöre çağrı   Bakan Çubukçu'dan özel sektöre çağrı Puce-p11C.tesi 9 Ekim 2010 - 8:44

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''Özel sektörün eğitime daha fazla katkı sağlaması ve daha fazla yatırım yapması en büyük arzumuzdur'' dedi.

Bakan Çubukçu, Gaziantep Özel Sanko Okulları'nın 10. kuruluş yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törendeki konuşmasında, eğitime yapılan yatırımın hayati önem taşıdığını söyledi.

Eğitimin istenilen seviyeye gelmesi için özel sektörün önemli bir görevi olduğunu belirten Çubukçu, şöyle konuştu:

''Özel sektörün eğitime daha fazla katkı sağlaması ve daha fazla yatırım yapması, en büyük arzumuzdur. Eğitime yapılan yatırım hepimizin ortak geleceğine, ortak refahına, ortak mutluluğuna yapılacak yatırımdır. İnsana yatırım yapan toplumlar, geleceklerine yatırım yaparlar. Dolayısıyla her yenileşme hareketinin başarısı, eğitim alanındaki başarıya bağlıdır. Özel sektör, eğitimde öncü ve örnek rol oynamaktadır. Seviye belirleme ve seçme sınavlarındaki sosyal ve sportif başarılarda, özel eğitim kurumlarının öne çıktıklarını görüyoruz.

Sanko Özel Okulları da bu 10 yıl içinde sosyal, sportif, kültürel alanlarda, çeşitli yarışmalarda, almış oldukları 181 ödül ile öne çıkan okullarımızdan birisi. Çocuklarımızı, ailelerini, öğretmenleri ve yöneticilerini en içten dileklerimle kutluyorum. Başarılarının sürekli olmasını ve yeni başarılarla taçlanmasını diliyorum. Eğitimde iyi örnekleri ve başarılı uygulamaları öne çıkartmak en az yapıcı eleştiriler kadar gerekli ve yol gösterici. Başarı hikayelerinin öne çıkartılması, çocuklarımıza, öğretmenlerimize, okullarımıza örnek olması ve 'biz de yapabiliriz' duygusu aşılaması bakımından önemlidir.''

-''HÜKÜMETİMİZ EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VERİYOR''-

AK Parti hükümetinin eğitime önem verdiğini ifade eden Bakan Çubukçu, şunları söyledi:

''Eğitime büyük önem veren hükümetimiz, bütçeden en büyük payı eğitime ayırmaktadır. Eğitim faaliyetleri öncelikle devletin görevidir. Devletimiz eğitim faaliyetlerini gerçekleştirirken önemli oranda harcamalar da yapmaktadır. AK Parti hükümeti döneminde bütçeden en büyük pay, eğitim ve öğretime ayrılmaktadır. En temel önceliğimiz en büyük zenginlik kaynağımız olan gençlerimize yeni imkanlar sağlamaktır. Ancak öğrenci nüfusuna baktığımız zaman, bir çok AB ülkesinin nüfusundan fazla olduğunu görüyoruz. Yani eğitim konusu sadece devletin imkanları ile karşılanamayacak kadar büyük bir alanı kapsıyor. Özel okullarımızın eğitime verdiği destek, eğitimde kalitenin artmasına da bir anlamda destek oluyor.''

Türkiye'de özel okullarda okuyan öğrenci oranının AB ülkelerine oranla çok düşük olduğuna işaret eden Çubukçu, ''Türkiye'deki özel okullarda okuyan öğrencilerin oranı AB ülkelerinin ortalamasının çok altındadır. Hükümetimizin göreve geldiği günden beri özel okullara destek verilmesi konusunda güçlü bir siyasi irade gösterdiği hepimizin malumudur. 2002 yılından bu yana özel sektörün finansal gücünün eğitime aktarılması için çok ciddi çalışmalar yapılıyor'' dedi.

-ÖZEL OKULLARA DEVLET DESTEĞİ-

Bakan Çubukçu, değişik alanlarda düzenlemeler yapılarak özel okullara destek olunduğunu, gerek uygulamada gerekse de mevzuattaki aksaklıkların giderildiğini belirtti. Çubukçu, şunları kaydetti:

''Özel Eğitim Kurumları Kanunu'nda değişiklikler yapılarak özel okullarımıza daha fazla destek sağlandı. Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi kanunlarında da değişiklikler yapılarak, özel okullara açıldıkları yıldan itibaren beş yıl vergi muafiyeti getirildi. Aksaklıkların giderilmesi konusunda özel okullar için gerekli düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda gerek mevzuat düzenleme çalışmaları gerekse diğer bakanlıklar ve kurumlarla işbirliği yapılarak, özel sektörün eğitime daha fazla katkı sağlaması için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek devam edecek. Bu anlamda Bakanlığımızın denetiminde açılan özel eğitim kurumlarının, resmi kurumlarımızın rakibi değil destekleyicisi olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu nedenle, özel okul sayısındaki artışın, eğitim imkanlarının artışı olarak algılanması gerekir.''

''Gaziantep'te, ilk ve orta öğretimde toplam 33 olan özel okul sayısının artması bizleri ancak mutlu eder'' diyen Çubukçu, AB'ye üyelik sürecinde olan Türkiye'de şirketlerin artık, sosyal sorumluluk uygulamalarını hızla gündemlerine aldıklarına, şirketlerin başarılarının yalnızca ticari kriterlerle değil topluma sağladıkları katkıyla da ölçüldüğünü vurguladı.

Şirketlerin, bu alanda topluma sağladıkları toplumsal faydanın katlanarak büyüdüğünü ifade eden Bakan Çubukçu, ''Bugün Sanko Okulları'nın 10 yıllık süreçte nasıl başarılı olduğunu görüyoruz. Bunun onurunu hep birlikte paylaşıyoruz. Bu başarıda emeği geçenleri kutluyorum. Gaziantep ilimiz sürekli göç alan, derslik ihtiyacının çok yoğun olduğu illerimizin başında geliyor. Son 7 yılda, 10 bin 647 derslik yaptık. Buna rağmen ilk ve orta öğretimde derslik ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu da ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de özel sektörün eğitim sistemine daha fazla katkı yapmasını gerekli kılmaktadır'' dedi.

-DİĞER KONUŞMACILAR-

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ise Özel Sanko Okulları'nın Gaziantep eğitimine önemli katlılar sağladığına işaret etti. Sanko Okulları'nın yöneticilerini ve öğretmenlerini yaptıkları çalışmalardan ve başarılardan dolayı kutlayan Kamçı, bu başarının devamlı olmasını diledi.

Gaziantep Özel Sanko Okulları Danışma Kurulu Başkanı Julide Konukoğlu da konuşmasında, Sanko Okulları'nın 10 yıllık süreçte yaptığı çalışmalar, eğitim sistemi ve elde edilen başarılara ilişkin bilgi verdi. Konukoğlu, Sanko Okulları olarak öğrencilerini geleceğe her alanda en iyi şekilde hazırlamak için çok etkin çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Bakan Nimet Çubukçu'ya plaket verdi ve kuruluş yıl dönümüne katıldığı için teşekkür etti.

Sanko Okulları'nın kuruluşundan beri yaptığı çalışmalar ve elde ettiği başarılarına ilişkin tanıtım filminin ardından tören, öğrencilerin gösterileri ve davul şov ile son buldu.

Törene, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Sarı, Özlem Müftüoğlu, Halil Mazıcıoğlu, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da katıldı.

AA
http://www.dilkolik.org/

Bakan Çubukçu'dan özel sektöre çağrı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» DES Başkanı'ndan YÖK'e çağrı
» Türk Eğitim-Sen'den Bakanlığa çağrı
» Öğretmenler, Bakan'ın restini gördü!
» "Bakan Çubukçu'ya suikast" ihbarı
» Bakan Çubukçu'dan öğretmenlere maaş müjdesi