Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hasan Ali Yücel anıldı

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

Hasan Ali Yücel anıldı Empty
MesajKonu: Hasan Ali Yücel anıldı   Hasan Ali Yücel anıldı Puce-p11Cuma 25 Şub. 2011 - 5:14

Eski Milli Eğitim Bakanlarından, öğretmen, yazar Hasan Ali Yücel, ölümünün 50. yılında, Ankara Üniversitesinde (AÜ) düzenlenen etkinlikle anıldı.

AÜ ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Türkiye Felsefe Kurumunun ortaklaşa düzenlediği, “Hasan Ali Yücel'in Eğitim, Kültür ve Bilim Dünyamıza Katkıları” konulu etkinlik, AÜ Rektörlüğü 100. Yıl Salonu'nda gerçekleştirildi.
Müzik dinletisiyle başlayan etkinliğin açılışında konuşan AÜ Rektörü Prof. Cemal Taluğ, Hasan Ali Yücel'in kızı Canan Yücel Eronat'a katılımından dolayı teşekkür etti.
Eronat'ın babasının ölümünden sonra her türlü anıyı olağanüstü titizlikle koruduğunu ve arşivlediğini söyleyen Taluğ, bu arşivi araştırmacılarla da paylaştığını ifade etti.

“Bugün bir eğitmeni, devlet adamını, aydınlanma öncüsünü 50. ölüm yılında anıyoruz” diyen Taluğ, Milli Eğitim Bakanlığı da yapan, eğitime büyük katkıları bulunan Yücel'in AÜ tarihi için de özel bir yeri olduğunu söyledi.

Taluğ, Yücel'in köy enstitülerinin yaratıcısı olduğunu ifade ederek, “Köy enstitülerinin eğitim alanında önemli bir girişim bir eğitim destanıydı. Köy enstitüleri devam etseydi, başka bir Türkiye olacaktı” dedi.

Türkiye Felsefe Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Harun Tepe, Yücel'in Türkiye'de felsefe yapılmasının yolunu açan büyük bir kişi olduğunu ifade etti.
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Yücel'i böylesine güzel bir etkinlikle anmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, bu tür etkinliklerle Yücel'in daha iyi tanınacağını belirtti.

Yücel'in kızı Canan Yücel Eronat da babasının kaleme aldığı bir makalede “Ben köşemdeyim ama ruhum bu milletin içindedir. Onu benden, beni ondan ölüm bile ayıramaz” ifadesinin yer aldığını belirterek, “Kabul etmeliyiz ki o hiç aramızdan ayrılmadı” diye konuştu.
Hasan Ali Yücel'in hayatını anlatan belgeselin de gösterildiği etkinlik kapsamında, akademisyenlerin ve yazarların katıldığı açık oturum düzenlendi.

AA
http://www.dilkolik.org/

Hasan Ali Yücel anıldı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Atatürk, saat 9'u 5 geçe anıldı