Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Öğretmenler Şubat'ta 30 bin atama istedi!

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

Öğretmenler Şubat'ta 30 bin atama istedi! Empty
MesajKonu: Öğretmenler Şubat'ta 30 bin atama istedi!   Öğretmenler Şubat'ta 30 bin atama istedi! Puce-p11C.tesi 15 Ocak 2011 - 10:00

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Şubat ayı içerisinde en az 30 bin öğretmen ataması yapmasını talep etmek için KPSS mağdurları Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda eylem yaptı...

KPSS’de mağdur edilen on binlerce öğretmen adayının temcileri ile yapılan eylemde, “Adaletli Dağılım, Adaletli Atama”, “Öğretmenler İşsiz, Okullar Bizsiz”, “Kopyacılar Okulda, Öğretmenler Sokakta”, “Öğretmene Dokunma, Hırsızları Yargıla”, “Atanamayanlar Burada, Utanmayanlar Nerede?”, “Şubat’ta 30 Bin”, “Yaşatılmak Değil, Yaşamak İstiyoruz”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek” şeklinde sloganlar atıldı.

Eylemde konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şunları söyledi: “Bu ülkede herşeye kaynak bulanlar sıra size gelince, sizleri hesabın dışında tutuyor. Bu anlayışı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin çeşitli illerinden atanamayan 350 bin öğretmen adına temsilciler var. Buradaki görüntü Sayın Başbakanı, Sayın Milli Eğitim Bakanını yanıltmasın. ‘Atanamayan öğretmenlerin bize karşı çok ciddi bir tepkisi yok’ zannetmesin. Buradaki her bir arkadaşımın arkasında yüzlerce atanamayan öğretmenin, hatta işsiz gezen bir milyon üniversite mezununun iradesi var, umudu var. Buradan Sayın Başbakana, Sayın Milli Eğitim Bakanına ve Sayın Adalet ve Kalkınma Partisinin tüm milletvekillerine sesleniyorum: 350 bin eğitim fakültesi mezunu çocuğumuz sokaklarda adeta kahve köşelerine terkedilmişken, bu ülkeyi iyi yönetiyorum diyebilir misiniz? Bu çocuklar, eğitim fakültelerini bin bir güçlükle kazandılar ve mezun oldular. Karşılarına bir de KPSS engeli çıkardınız. O da yetmedi. Binlerce insan hırsızlık yaptı. Hırsızlara karşı çalışanlar sokakta eylem yapıyor. Bu mu adalet, bu mu devleti yönetmek?”

Koncuk, Başbakan’a bir de uyarıda bulundu: “Atanamayan öğretmenlerin anneleri, babaları, kardeşleri sandığa gidecekler. Eğer sandıktan istediğiniz sonucu almak istiyorsanız, 350 bin atanamayan öğretmenin, işsiz gezen üniversite mezunlarının dertleriyle dertlenmek, onları hesaba katmak zorundasınız. Başka yolunuz yok.”

“Çaresiz bıraktığınız işsiz, aşsız bıraktığınız gençlerimizle Türkiye nereye gidiyor sorusunu kendinize sorun Sayın Başbakan” diyen Genel Başkan İsmail Koncuk, KPSS’de yapılan hırsızlıkta sorumluların hala bulunamamış olmasını da eleştirdi. Koncuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğunu, hırsızlığını yaptılar. KPSS’de 5 binden fazla insana sorular dağıtıldı. Kim bunun suçlusu? Bir kişi ortada mı? Bunları koruyanlar kim? Bu soruları bu ülkeyi yöneten insanların kendilerine sorması lazım. Elbette mücadele edeceğiz. Elbette gençlerimizin haklarının peşinde olacağız. Biz bunun için varız” dedi.

Konuşması sık sık alkış ve sloganlarla kesilen Genel Başkan Koncuk, Şubat ayında 30 bin ek öğretmen ataması yapılmasını istediklerini de ifade ederek, “Sayın Başbakan, Sayın Milli Eğitim Bakanı; şu anda burada 500, 600 öğretmen temsilcisiyle bu eylemi gerçekleştiriyoruz. Emin olun Şubat’ta atama yapılmazsa, binlerce, on binlerce atama bekleyen öğretmenle burada oluruz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Şubat’ta 30 bin öğretmen ataması yapılmazsa, Mart ya da Nisan ayında çok daha büyük bir eyleme Türkiye ve hükümet hazır olmalıdır. Bunu yapacak iradede, güçte bizde var” dedi.

Ne Türk Eğitim-Sen’in, ne de atanamayan öğretmenlerin herhangi bir siyasi amaçla ya da herhangi bir ideolojinin bezirgânlığını yapmak için burada olmadığını kaydeden Koncuk, “İş istiyorsunuz, hak ettiğiniz işin size verilmesini istiyorsunuz. Bundan daha tabi bir insan hakkı olabilir mi? Sizin öğretmenleriniz, üniversite mezunlarınız işsiz geziyorsa, bu nasıl bir adalettir?” diye konuştu.

Eylemde 2010 Mağdur Öğretmenler Platformu adına açıklama yapan atanamayan öğretmenler de, KPSS’de kopya çekenlerin bugün öğretmen olarak atandığını belirterek, şunları söyledi: “Kopya çeken insanlar MEB kadrolarına geçirilmiş, bunun yanında kopyayı teşhir etmek için Ağustos ayında eylem yapan Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformundan arkadaşlarımız gözaltına alınmıştır ve haklarında memuriyetten men edilmeleri talebiyle birlikte 3 yıl hapis istemiyle dava açılmıştır. Okullar toplumun vicdanıdır, artık vicdanımıza hırsızlık gibi bir onursuzluk bulaşmıştır. Biz öğretmenler bu kirli oyuna bir son verilmesi için yetkililer tarafından soruşturmanın geniş çaplı yapılmasını, hırsızların görevden alınarak, yerlerine; hak etmiş, eğitimin onurlu duruşunu yüreklerinde taşıyan saygı değer öğretmenlerimizin göreve başlamasını istemekteyiz. Gelecek nesillerin göz göre göre, hırsızlık zihniyeti ile eğitimin yüz karası olan insanlara bırakılmasına içimiz el vermemektedir. Ayrıca yapılan bunca haksızlığa bir son vermek için en kısa zamanda bir ek atama beklemekteyiz. Ama bu ek atamanın bizleri tatmin etmesi ve ayaklar altına alınan eğitimin bir an önce toparlanması için 10 bin, 20 bin gibi komik sayılarda kalmasını kabul etmemekte ve okullardaki öğretmen açığı göz önüne alınarak bir atama yapılmasını talep etmekteyiz. Biz inanıyor ve umuyoruz ki, Başbakanımız ve Bakanlarımız bu konuya duyarsız kalmayacaktır.”
http://www.dilkolik.org/

Öğretmenler Şubat'ta 30 bin atama istedi!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Öğretmenler 24 Kasım için Ücretsiz Ulaşım istedi
» Eğtim-Sen LGS'nin iptalini istedi
» Doktorlar, TUS için Gül'den yardım istedi
» CHP, KPSS için 'Meclis Araştırması' istedi
» ÖSYM, kopyaya fren için cep telefonu sesini ‘baz’dan kısmak istedi