Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

DES'ten eğitim sistemnine eleştiri

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

DES'ten eğitim sistemnine eleştiri Empty
MesajKonu: DES'ten eğitim sistemnine eleştiri   DES'ten eğitim sistemnine eleştiri Puce-p11Salı 21 Ara. 2010 - 1:41

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, ''sözleşmeli, vekil ve ücretli öğretmenlik uygulamasının eğitim sistemine verim ve başarı getirmediğini'' savundu.

Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen açığını kapatmak için uygulamaya koyduğu sözleşmeli, ücretli ve vekil öğretmenlerin ''mutsuz olduklarını, zor ve sıkıntılı koşullar altında görev yaptıklarını'' ifade etti.

Kadrosuz öğretmenlerin iş güvenliklerinin bulunmadığını ileri süren Avcı, eğitimde sürekliliğin sözleşmelilik, vekillik uygulamalarıyla sağlanamayacağını iddia etti. Avcı, bu tür uygulamaların okullarda huzuru bozduğunu öne sürdü.

Eğitim kurumlarına yaptığı ziyaretlerde, öğretmenlerin sözleşmelilik, ücretlilik ve vekillik uygulamalarıyla kendilerini ''Milli Eğitim Bakanlığına pamuk ipliğiyle bağlı hissettiklerini'' gözlemlediğini anlatan Avcı, şunları kaydetti:

''Öğretmenin kendisini devlete adaması gerekirken sözleşmelilik uygulamasıyla öğretmen, okulunu ve mesleğini benimseyemez duruma gelmiştir. Öğretmenlik mesleğinde sözleşmelilik, vekillik, ücretlilik kavramı olamaz. Bu uygulama, eğitim sistemimize verim ve başarı getirmiyor. Yıllardır izlenen yanlış politikalar nedeniyle zaafa uğrayan öğretmenlik mesleği bu uygulamayla daha da itibarsızlaşmaktadır. Sorunlu öğretmen, sağlıklı öğrenci yetiştiremez. Ücretli ve vekil öğretmenlerin sendikalara üyeliği mümkün olmadığından, örgütlenme hakkı olmayan öğretmenin hakkını aramasını bilmeyen, suskun öğrenci ve toplum yetiştirmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Öğretmenlikte insan sevgisi esastır. Sözleşmelilik, vekillik ve ücretlilik uygulamaları bu sevgiyi zedelemektedir. Çocuğun gelişimini gözleyemeyen, öğretmenlik aşkını tam tadamayan, yarınını göremeyen bir öğretmen profili köklü bir geleneğe sahip olan Milli Eğitim sistemimizi yaralamaktadır.''

Avcı, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve tüm siyasi parti yöneticilerine, bu sorunun çözümüne destek vermeleri için çağrıda bulundu.

AA
http://www.dilkolik.org/

DES'ten eğitim sistemnine eleştiri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Eğitim Sen, Milli Eğitim Şurası'ndan çekildi
» Eğitim Felsefesi Sorusu
» Eğitim bilimleri sorusu
» Zorunlu eğitim 1+4+4+4 yıl olacak
» Eğitim-Sen'den öğretmen ataması eylemi