Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Şura'da işsiz öğretmenler gündemdeydi

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

Şura'da işsiz öğretmenler gündemdeydi Empty
MesajKonu: Şura'da işsiz öğretmenler gündemdeydi   Şura'da işsiz öğretmenler gündemdeydi Puce-p11Salı 2 Kas. 2010 - 1:27

Binlerce öğretmen adayı mesleklerini yapmak için bakanlık kapısında bekliyor. İşsiz öğretmenlerin sorunları 18. Milli Eğitim Şurası'nda tartışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey, öğretmenlikte arz ve talep dengesine işaret etti, topu YÖK'e attı.

18. Milli Eğitim Şurası'nda sorgulanan konulardan biri de Milli Eğitim Bakanlığı'nın kapısında bekleyen binlerce öğretmen adayı yani işsiz öğretmenler.

O öğretmenlerin sayısı şimdilik yaklaşık 374 bin. Ama yetkililere göre bu rakam bununla sınırlı kalmayacak...

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey'e göre, sorunun kaynağında, arz ve talep dengesi... Yani ihtiyaçın üstünde öğretmen yetiştirilmesi var. YÖK, okullarda hangi branş öğretmene ihtiyaç olduğunu dikkate almadan öğretmen mezun ediyor.

Eğitim Şurası'nda, öğretmenlerin talepleri de tartışılıyor. KPSS'nin kaldırılması gibi... Balıbey'e göre, şu anda böyle bir şey yok.

Ve öğretmen alımı için sınavı ÖSYM'nin yerine bakanlığın yapması. YÖK taslağında böyle bir değişikliğe yer verilmedi. Ama Milli Eğitim Bakanlığı sınavı kendilerinin yapabileceği görüşünde ısrarlı.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da tüm bu sorunları dinledi. Şurada alınacak kararlar tavsiye niteleğinde olacak. Uygulamaya geçip geçmeyeceğine ise bakanlık ve YÖK birlikte karar verecek.

CNNTürk
http://www.dilkolik.org/

Şura'da işsiz öğretmenler gündemdeydi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İşsiz öğretmen Erdoğan'a yakardı
» DES'ten öğretmenler günü kutlaması!
» Öğretmenler AİHM'e gidiyor!
» Vekil öğretmenler ne kadar alacak?
» Öğretmenler askerde de öğretmek istiyor