Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

DES'ten öğretmenler günü kutlaması!

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

DES'ten öğretmenler günü kutlaması! Empty
MesajKonu: DES'ten öğretmenler günü kutlaması!   DES'ten öğretmenler günü kutlaması! Puce-p11Salı 5 Ekim 2010 - 4:38

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Örgütlenme Sekreteri Kenan Karataş, ''Ülkemizin geleceğini ve çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz, ekonomik, mesleki ve demokratik sorunları yüzünden ve sistem anarşisi nedeniyle mesleklerine yeterince konsantre olamıyor'' diye konuştu.

Karataş, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa ülkelerinde en çok maaş alan mesleğin öğretmenlik olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'de öğretmenlerin eline bin 500 TL civarında bir ücret geçtiğini, öğretmenlerin büyük bölümünün geçimlerini ikinci, üçüncü işlerle sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

İşportacılık, taksicilik, garsonluk gibi işlerin artık olağan görüldüğünü ve izlenen yanlış ücret politikaları nedeniyle öğretmenlerin geçim derdiyle uğraştıklarını vurgulayan Karataş, Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği ölçütlere göre 4 kişilik bir ailenin temel harcamaları için aylık 2 bin 995 TL gerektiğine işaret etti.

Öğretmenlerin ekonomik, mesleki, özlük ve demokratik sorunlar nedeniyle mesleklerini verimli ve huzurlu şekilde yapamadıklarını ve sistem tarafından küstürüldüklerini savunan Karataş, son 10 yılda yoksulluk sınırında 34 kat artış olmasına karşın öğretmenlerin maaşlarının 23 kat arttığını kaydederek, ''Ülkemizin geleceğini ve çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz, ekonomik, mesleki ve demokratik sorunları yüzünden ve sistem anarşisi nedeniyle mesleklerine yeterince konsantre olamıyor'' ifadesini kullandı.

Hükümetten öğretmenliği tekrar seçkin bir meslek haline getirmesini ve öğretmenlerin sorunlarına gerçekçi çözümler üreten somut girişimlerde bulunmasını beklediklerini dile getiren Karataş, atama, görevlendirme, görevde yükselme ve terfilerde tam adalet, tam eşitlik ve nesnel ölçütler oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Tüm eğitim çalışanlarına yılda iki ikramiye ödenmesi gerektiğini belirten Karataş, taşradaki ve büyük kentlerdeki öğretmen açığını gidermek ve buralarda görev yapmayı özendirmek için 250 TL mahrumiyet tazminatı veya kira yardımı yapılmasını istedi.

2003 yılından itibaren uygulanmaya başlayan ve eğitim çalışanlarının bütçesine önemli ölçüde yük getiren yüzde 20 oranındaki ilaç katkı payının tamamen kaldırılması talebini ifade eden Karataş, öğle yemeği servisi yapılmayan eğitim kuruluşları da dahil tüm eğitim çalışanlarına öğle yemeği bedeli olarak 7.5 TL yemek yardımı yapılması gerektiğini kaydetti.

Haber7
http://www.dilkolik.org/

DES'ten öğretmenler günü kutlaması!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Dünya Kadınlar Günü
» ÖSYM’de ifade günü
» ALES, pazar günü yapılacak
» Milli Eğitim Şurası pazartesi günü
» Pazar günü KPSS'de saate dikkat!