Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İngilizce Öğretmenleri artık matematikte ustalaşıyor.

YazarMesaj
Hakan Altun
Dilkolik Editörü

Mesaj Sayısı : 22 Başarı Puanı : 71 Rep Gücü : 0 Kayıt tarihi : 06/12/09

İngilizce Öğretmenleri artık matematikte ustalaşıyor. Empty
MesajKonu: İngilizce Öğretmenleri artık matematikte ustalaşıyor.   İngilizce Öğretmenleri artık matematikte ustalaşıyor. Puce-p11Perş. 15 Tem. 2010 - 1:17

Bahsettiğimiz sistem KPSS... Öyle bir sistemki, neyi ölçtüğü belli değil. İngilizce eğitimi almış, belki yıllardır matematik görmemiş, matematik çalışmamış insanlara matematik soruları yöneltilyorlar. Amaç ne? Milli Eğitim Bakanlığının kendisi de bunun amacını bilmiyor. Evet sıralama sınavı, ancak içerik yanlış. Bir sıralama sınavının yapılması belki gerekir. Ancak bu şekilde değil. Maalesef ingilizce öğretmenleri artık kendi alanını bırakmış, matematik, tarih, coğrafya derslerinde en iyisi olmaya çalışıyorlar. Bir sene boyunca kendi alanını düşünmeden bu derslere çalışan öğretmen adayları kendi alanlarından kopuyorlar. Bir de düşünün ki, üç sene boyunca bu sınava hazırlanan öğretmen adayları var. Artık onların kendi alanlarıyla bağını siz düşünün.

İngilizce öğretmenleri bu durumdan oldukça dertli. Sürekli matematik çalışmaları nedeniyle kendi alanlarından kopup matematikte ustalaşmaya başlıyorlar. Hiç değilse Milli Eğitim Bakanlığı onları en azından matematik, tarih, coğrafya gibi alanlara da atasa, nasıl olsa o alanlarda ustalaşıyorlar artık. Bir de matematik yapamayan öğretmen adayları var, onlar için ise atanmak biraz hayal oluyor.

Aynı zamanda bu sistem üniversitede alınan eğitimi boşa çıkarmaka, çünkü öğretmen adayları alan bilgilerini bu sistem sayesinde zaman içerisinde unutmaktadır.

Tabiki, bu durum sadece ingilizce öğretmenleri için geçerli değil. Hemen hemen bütün bölümler kendi alanları dışından sınava tabi tutuluyorlar. Artık Milli Eğitim Bakanlığı bu soruna bu sene bir çözüm bulmalı.

Bu arada KPSS'den dolayı intihar vakaları görülmeye devam ediyor. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı bu duruma acil bir çözüm bulmazsa görülmeye de devam edecek.

Bütün branşlar için olmasa bile Yabancı Dil, matematik, tarih, coğrafya, kimya, fizik, biyoloji gibi temel branşlar için en azından alan sınavı getirilmeli. Alan sınavının yanında Eğitim Bilimleri sınavı da yapılabilir. Ancak hiç bir ayrım gözetmeksizin bütün branşlara aynı soruları yöneltmek, onların matematik, tarih, coğrafya bilgisini ölçmeye çalışmak oldukça yanlış bir sistem. Zaten bu öğretmen adayları ilgileri olsaydı üniversite eğitimini matematikte alırlardı.

Öğretmen adaylarının kendi branşlarından sınava girmeleri. onların kendi alanlarında gelişmelerini sağlayacak ve özel de çalışırken bile sınava girme avantajı elde edeceklerdir. Böylesi hem özel kurumlar hem de devlet kurumları için daha iyi olacaktır. Ancak nedense Milli Eğitim böyle yapmak yerine, insanları sömürme yolunu tercih etmektedir. Kendi alanlarından uzaklaşan öğretmen adayları belli bir süre sonra kendi alanlarında çalışıp başarılı olacaklarına olan güvenlerini kaybetmektedirler. Bu nedenle de yorucu bir KPSS'nin ardından kendilerini umutsuz ve çaresiz hissetmeye başlıyorlar.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı bir sene sonra alınacak branşları bir sene öncesinden açıklamalı. Böylece alım olmayacak branşların bir senesini boşa harcaması engellenmiş olur. Ancak ortada büyük bir para olunca Milli Eğitim Bakanlığının bunu yapması oldukça zor görünüyor.

Kısacası; En azından temel branşlar için alan sınavı getirilmeli ve öğretmenlerin kendi alanlarında uzmanlaşmasının yolu açılmalıdır. Sınav alan sınavı ve Eğitim Bilimleri şeklinde yapılmalıdır. Ayrıca ataması yapılacak branşlar bir sene öncesinden duyurulmalıdır.

Dilkolik
editor@dilkolik.org

İngilizce Öğretmenleri artık matematikte ustalaşıyor.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ingilizce öğretmenleri
» ingilizce öğretmenleri aranıyor
» İngilizce, Almanca, Fransızca ve Tüm İkinci Yabancı Dil Öğretmenleri
» ingilizce dilbilgisi alıştırmaları - ingilizce ilgi zamirleri (relative pronouns) quiz
» Türkçe'nin de artık 'TOEFL'ı olacak