Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Eğitim Bilimleri - Gelişim Psikolojisi Sorusu

2 posters
YazarMesaj
old_boy
Dilkolik Üyesi
Dilkolik Üyesi

Mesaj Sayısı : 92 Başarı Puanı : 211 Rep Gücü : 3 Kayıt tarihi : 17/10/09

Eğitim Bilimleri - Gelişim Psikolojisi Sorusu Empty
MesajKonu: Eğitim Bilimleri - Gelişim Psikolojisi Sorusu   Eğitim Bilimleri - Gelişim Psikolojisi Sorusu Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 3:44

Gelişimsel açıdan olgunlaşma aşağıdakilerden hangisinin etkisine bağlıdır?

A) Deneyimin
B) Kalıtımın
C) Öğrenmenin
D) Türe özgü hazır oluşun
E) Çocuk yetiştirme tarzının

Kaynak ; İhtiyaç
nazan
Dilkolik Üyesi
Dilkolik Üyesi

Mesaj Sayısı : 59 Başarı Puanı : 103 Rep Gücü : 1 Kayıt tarihi : 18/10/09

MesajKonu: Geri: Eğitim Bilimleri - Gelişim Psikolojisi Sorusu   Eğitim Bilimleri - Gelişim Psikolojisi Sorusu Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 9:40

Bu soruya iyi bir cevap verebilmek için öncelikle olgunlaşma kavramını tam olarak bilmek gerekir.

Olgunlaşma

Olgunlaşma; Bireyin doğuştan getirdiği genetik yapı ile çevrenin etkileşimi sonucunda canlıda görülen biyolojik değişikliklere denir. Kısaca; organizmanın büyüyerek bir işi yapabilecek seviyeye gelmesidir.

Bir organizma belli bir davranışı başaracak derecede yeterli olgunluk basamağına ulaşmadıkça, o davranışı öğrenemez yada gereği gibi öğrenemez. Örneğin; çocuğun parmak kasları, gerekli olgunluk düzeyine ulaşmadıkça ona kalem tutmasını, dışarıdan yapılacak etkilerle öğretmeliyiz.*6 Organizmanın, kendinden beklenen bazı fonksiyonları yerine getirebilmesi için onun belirli bir olgunluğa ulaşması gerekir. Henüz kalem tutmasını yeni öğrenen bir çocuktan düzgün yazı yazması beklenemez. Çocuğun kas ve kemik yapısı yeter olgunluğa gelmeden, ne kadar yürüme alıştırması yaptırırsak yaptıralım, çocuk yürümesini öğrenemez.*1

Olgunlaşma çevre faktörlerinden oldukça bağımsızdır. Çevrenin etkisi normal koşullarda olgunlaşmayı etkilememektedir. Çevre koşullarında uyarıcı yoksunluğunun yoğun olmadığı durumlarda çocuklar yürümeyi öğrenir. İnsanın biyolojik donanımı yürüme davranışı için programlanmıştır.*3

Olgunlaşma kendiliğinden meydana gelen bir süreçtir. Bir meyvenin olgunlaşması için meyvenin çaba göstermesine gerek yoktur. Kişinin olgunlaşması da benzer bir şekilde zamanla meydana gelir. Çocuktan herhangi bir davranış istenildiğinde, o davranışın gereği olan olgunlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmediğinin önceden bilinmesi gereklidir. Anne, baba ve eğitimcilerin mutlaka çocuğun olgunlaşma düzeyini bilmeleri önemlilik arz etmektedir. Çocuğa düzgün yazı yazmasını isteyen bir anne babanın çocuğun parmak kaslarının yazı yazma olgunluğuna ulaşıp ulaşmadığını dikkate alması gereklidir.

Tanımdan da anlaşılacağı gibi olgunlaşma daha çok fiziksel özellikler ile ilgilidir. Bu durumda olgunlaşma özellikle kalıtımın etkisine bağlıdır.

Cevap B
old_boy
Dilkolik Üyesi
Dilkolik Üyesi

Mesaj Sayısı : 92 Başarı Puanı : 211 Rep Gücü : 3 Kayıt tarihi : 17/10/09

MesajKonu: Geri: Eğitim Bilimleri - Gelişim Psikolojisi Sorusu   Eğitim Bilimleri - Gelişim Psikolojisi Sorusu Puce-p11Paz 2 Mayıs 2010 - 10:53

Teşekkürler, oldukça açık oldu. Wink

Eğitim Bilimleri - Gelişim Psikolojisi Sorusu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Eğitim Bilimleri - Öğrenme Psikolojisi - Klasik Koşullanma Sorusu
» Eğitim bilimleri sorusu
» KPSS eğitim bilimleri sorusu, aritmetik ortalama
» Eğitim Bilimleri sorusu, ayırt edicilik gücü indeksi
» Eğitim Bilimleri Sesli Kitap