Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir

4 posters
YazarMesaj
Ali Çakır
Dilkolik Kurucusu
Dilkolik Kurucusu
Ali Çakır

Mesaj Sayısı : 580 Başarı Puanı : 1212 Rep Gücü : 42 Kayıt tarihi : 29/07/09 Yaş : 44 Nerden : Malatya Ruh Hali : 39

Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir Empty
MesajKonu: Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir   Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir Puce-p11Çarş. 20 Ocak 2010 - 11:22

Aşağıdaki şiiri Nietszche'nin sevgilisi Salome'ye yazıdğı mektuplardan birinde dile getirdiği söylenmektedir. Ancak internette bu konuda çeşitli tartışmalar vardır. Kimisi mektuplarda böyle bir şiir geçmediğini bu şiirin Nietszche'ye ait olmadığı söyleniyor, kimisi de bu şiirin Nietszche'ye ait olduğunu söylüyor. Aynı zamanda şiiri Şebnem Ferah'ta söylemiş. Şiir gerçekten çok güzel, işte o şiir.

Öyle bir hayat yaşadım ki,
Cenneti de gördüm, cehennemi de
Öyle bir aşk yasadim ki
Tutkuyu da gördum, pes etmeyi de
Bazıları seyrederken hayatı en önden
Kendime bir sahne buldum oynadım
Öyle bir rol vermişler ki
Okudum okudum anlamadım
Kendi kendime konuştum bazen evimde
Hem kızdım hem güldüm halime
Sonra dedim ki ' soz ver kendine '
Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin
Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin
Uçmayi seviyorsan, duşmeyi de bileceksin
Korkarak yaşıyorsan, yalnizca hayati seyredersin
Öyle bir hayat yaşadim ki, son yolculukları erken tanıdım
Öyle cok değerliymiş ki zaman
Hep acele etmem bundan,
Anladım...

En son ali_cakir tarafından C.tesi 13 Mart 2010 - 22:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://www.dilkolik.org
esra
Dilkolik Kurucusu
Dilkolik Kurucusu
esra

Mesaj Sayısı : 320 Başarı Puanı : 622 Rep Gücü : 13 Kayıt tarihi : 17/10/09 Ruh Hali : 8 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Fransızca
  • Rusça

MesajKonu: Geri: Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir   Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir Puce-p11C.tesi 23 Ocak 2010 - 0:08

gerçekten çok güzel bir şiir, böyle tartışmaları ben de duymuştum.
liebe
Dilkolik Üyesi
Dilkolik Üyesi

Mesaj Sayısı : 88 Başarı Puanı : 246 Rep Gücü : 19 Kayıt tarihi : 18/10/09

MesajKonu: Geri: Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir   Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir Puce-p11Salı 16 Şub. 2010 - 4:30

Şu aralar Cengiz Erşahin'in Gerçek Sır isimli kitabını okuyorum ve aynen şöyle bir paragraf geçiyor.

"Başarısızlığa, ancak başarmayı denediyseniz, uğrayabilirsiniz. Başarı için başarısızlık riskini göze almalısınız. Nietzsche'nin dediği gibi; "Uçmayı istiyorsan, düşmeyi bileceksin." "

Nietzsche'nin bu sözünü duyunca, bu konuyu burada okuduğumu anımsadım ve paylaşmak istedim.
esra
Dilkolik Kurucusu
Dilkolik Kurucusu
esra

Mesaj Sayısı : 320 Başarı Puanı : 622 Rep Gücü : 13 Kayıt tarihi : 17/10/09 Ruh Hali : 8 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Fransızca
  • Rusça

MesajKonu: Geri: Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir   Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir Puce-p11Perş. 18 Şub. 2010 - 6:25

aslında şiirin Nietzsche'ye ait olma olasılığı bence çok fazla.
nickyok
Almanca Öğretmeni
nickyok

Mesaj Sayısı : 324 Başarı Puanı : 839 Rep Gücü : 27 Kayıt tarihi : 01/08/09

MesajKonu: Geri: Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir   Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir Puce-p11Ptsi 15 Mart 2010 - 22:39

Ben aslında bu şiirin Friedrich Nietzsche'ye ait olduğuna inanıyorum. Çünkü hem felsefik bir şiir hem de Nietzsche'nin Üstinsan kavramına uyuyor düşüncesindeyim.

Alıntı :
İnsan bir iptir ki hayvanla üstinsan arasına gerilmiştir. Uçurumun üstünde bir ip. Tehlikeli bir geçiş, tehlikeli bir yolculuk, tehlikeli bir geriye bakış, tehlikeli bir ürperiş ve duraksayış.

Nietzsche'nin Salomeye yazdığı söylenen şiir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» O şiire şiir demese, şiir, şiir gibi olmazdı