Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

MEB Avrupa Dil Portfolyosu'nu Uygulamaya Koyacak mı?

2 posters
YazarMesaj
Hakan Altun
Dilkolik Editörü

Mesaj Sayısı : 22 Başarı Puanı : 71 Rep Gücü : 0 Kayıt tarihi : 06/12/09

MEB Avrupa Dil Portfolyosu'nu Uygulamaya Koyacak mı? Empty
MesajKonu: MEB Avrupa Dil Portfolyosu'nu Uygulamaya Koyacak mı?   MEB Avrupa Dil Portfolyosu'nu Uygulamaya Koyacak mı? Puce-p11Çarş. 9 Mart 2011 - 8:04

Daha önceki bir yazımızda Avrupa Konseyi'nin Avrupa Dil Gelişim Dosyası Projesi'nden bahsetmiş ve Avrupa Konseyi'nin bu projeye parasal destek sağladığını belirtmiştik. Aynı şekilde MEB'in bu projeyi hayata geçirmesi gerekliliğini de uzun uzadıya anlatımıştık. Şimdilerde ise MEB'in yaptığı bazı çalışmalar bize bu projenin hayata geçirilmeye başlanacağı izlenimi vermektedir.

Aslına bakılırsa bu projeyi uygulayan yada uygulamaya çalışan az sayıda okulumuz mevcut.

Öncelikle Talim ve Terbiya Kurulu'nun geçenlerde yayınladığı ve Mart ayı tebligler dergisinde de yayımlanan Almanca ve Fransızca 4-8. sınıflar öğretim programına değinelim. Bu konuya değinmeden önce bir üyemizin bu konu ile alakalı bize gönderdiği maili sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Merhabalar, bir konuda sizlerin de fikrini almak istyorum. Eğer bu konuda bilginiz varsa ve bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim. http://ttkb.meb.gov.tr/fotoraflar/duyurular/ekler/Almanca4-8.rar bu konu hakkındaki yorumlarınız nelerdir? Acaba Almanca ilköğretimedemi gelecek?."

Bu soruya direk evet yada direk hayır demek oldukça zor. Ancak şunu söyleyebilirim; MEB'in bu aralar yabancı dil ile ilgili çalışmalar yürüttüğü kanaatindeyim. Daha önce yayınlanan İlöğretim Haftalık Ders Çizelgelerine baktığınız zaman her dersin hangi öğretim programıyla uygulanacağı açıklanmıştır. Örneğin, İngilizce için şöyle bir ibare geçmektedir: "İlköğretim İngilizce (4- 8. sınıflar - A bölümü) dersinde Talim ve Terbiye Kurulunun
10.02.2006 tarih ve 14 sayılı Kararı ile kabul edilen öğretim programı uygulanır." Bu da ilköğretimde Almanca ve Fransızcanın olabileceği fikrini kuvvetlendirmektedir. Öğretim programının değişmesiyle ortaokul (1,2 ve 3. sınıf) için olan öğretim programı yürürlükten kaldırılmıştır. Ayrıca bu öğretim programına göre ders kitabının, öğretmen kılavu kitabı ve öğrenci çalışma kitabının hazırlanması ise bu fikri daha da kuvvetlendirmektedir. Ancak yine de kesin birşey söylemek oldukça zordur. Bu konu muhtemelen 2011 Eylül ayında daha da açıklığa kavuşur.

Ayrıca şu gelişme de bu konudaki umutları artırmaktadır. Talim ve Terbiye kurulu Finlandiya'ya bir gezi düzenlemiş. Bu gezi sonunda TTK bir rapor hazırlıyor. Bu rapora göre Finlandiya'da 11 yaşına gelen bir öğrenci rahatlıkla 2 yabancı dili öğrenmiş oluyor, 13 yaşına gelenler ise üçüncü bir dili tercih ediyorlar. Umuyoruz ki gerçekten MEB bu konuda bir çalışma yürütüyordur.

Dilkolik
editor@dilkolik.org
wanhelsing
Dilkolik Üyesi
Dilkolik Üyesi

Mesaj Sayısı : 67 Başarı Puanı : 127 Rep Gücü : 8 Kayıt tarihi : 17/10/09

MEB Avrupa Dil Portfolyosu'nu Uygulamaya Koyacak mı? Empty
MesajKonu: Geri: MEB Avrupa Dil Portfolyosu'nu Uygulamaya Koyacak mı?   MEB Avrupa Dil Portfolyosu'nu Uygulamaya Koyacak mı? Puce-p11Perş. 10 Mart 2011 - 2:59

Dün ilginç bir rüya gördüm 89 Almanca öğretmeni alınacaktı ve taban puan ise ne hikmetse 60'a düşmüştü. Smile

MEB Avrupa Dil Portfolyosu'nu Uygulamaya Koyacak mı?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı ve Avrupa Dil Portfolyosu Nedir?
» Avrupa Tarihi (Tarih Ders Videosu)
» 'Dil Bayramı ve Avrupa Diller Günü' 26 Eylül'de kutlanacak
» Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Naklen Mütercim Alım İlanı