Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak

4 posters
YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Empty
MesajKonu: Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak   Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Puce-p11Perş. 9 Ara. 2010 - 5:35

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eğitim sisteminin, düz liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesinin ardından mesleki eğitim ve akademik olarak yüksek öğrenime hazırlayan Anadolu liseleri olmak üzere ikiye ayrılacağını açıkladı.

Erzurum'da gezi ve incelemelerini sürdüren Bakan Çubukçu, Palandöken ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan 24 derslikli Hüseyin Avni Ulaş Lisesi'nin açılış törenine katıldı.

Çubukçu, törende yaptığı konuşmada, açılan her okulun eğitim yolunda ulaşmak istenen hedeflere Türkiye'yi biraz daha yaklaştırdığını kaydetti.

İnsana yapılan yatırımın en önemli yatırım olduğu bilinciyle hareket ettiklerini ifade eden Çubukçu, şunları söyledi:

''Şehirlerin kalkınması ancak eğitim alanında yapılan yatırımlarla mümkündür. Ülkemizin gelecekle ilgili hedeflere ulaşması, öğrencilerimizin kaliteli eğitim almasına bağlı. Erzurum'un eğitimi de daha iyi noktaya ulaşacağı süreçten geçiyor. Bu ilimizdeki okullaşma oranında önemli ilerleme kaydetmiş durumdayız. Okullaşma oranı, ilköğretimde yüzde 96,25, orta öğretimde ise yüzde 48,65'e ulaşmış durumda. Bizim buradaki öncelikli görevimiz orta öğretimdeki okullaşma oranını artırmak.''

Bakan Çubukçu, daha sonra açılışını yaptığı ve 176 öğrencisi bulunan Hüseyin Avni Ulaş Lisesi'nde incelemelerde bulundu.

Yakutiye ilçesindeki Şükrüpaşa Semti'nde hayırsever Sebahattin Eryurt tarafından yaptırılan anaokulunun açılış törenine de katılan Çubukçu, burada anaokulu öğrencileriyle bir süre sohbet eti.

Anaokulu öğrencileriyle birlikte şarkı da söyleyen Bakan Çubukçu, ardından Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler'i makamında ziyaret etti.

Daha sonra, AK Parti Erzurum İl Başkanlığına geçerek partililerle biraraya gelen Çubukçu, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çubukçu, bir gazetecinin sorusu üzerine, orta öğretimin yeniden yapılandırılması amacıyla hazırlanan proje kapsamında başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Söz konusu proje kapsamında, ülkedeki düz liselerin tamamının Anadolu Lisesi'ne dönüştürülerek orta öğretimde belli bir kalitenin yakalanmanını hedeflendiğini ifade eden Çubukçu, şunları kaydetti:

''Düz liseler, Anadolu liselerine dönüştürüldükten sonra, eğitim sistemimiz mesleki eğitim ve akademik olarak yüksek öğrenime hazırlayan Anadolu liselerimiz olmak üzere ikiye ayrılacak. Bunun dışında fen liseleri, sosyal bilimler liseleri olmaya devam edecek ve Anadolu liselerine artık orta öğretim kurumlarından sınavsız geçiş imkanı verilecek.''

AA
http://www.dilkolik.org/
Lehrerin
Almanca Öğretmeni
Lehrerin

Mesaj Sayısı : 28 Başarı Puanı : 30 Rep Gücü : 0 Kayıt tarihi : 23/11/10 Ruh Hali : 17 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • Almanca
  • İngilizce
  • İspanyolca
  • İtalyanca
  • Hollandaca

MesajKonu: Geri: Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak   Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Puce-p11Perş. 9 Ara. 2010 - 5:53

Teşekkürler Dilkolik! Birkaç ay önce özel liselerin Anadolu Lisesi olduğunu duymuştum ama düz liselerin de aynı şekilde olduğunu bilmiyordum. E o zaman hepsine sadece "lise" dense ne fark eder ki?!

Bu durumda SBS de mi kalkıyor arkadaşlar, bu sene hala var mı, bilgisi olan arkadaşlar biraz aydınlatabilir mi? Teşekkürler...
esra
Dilkolik Kurucusu
Dilkolik Kurucusu
esra

Mesaj Sayısı : 320 Başarı Puanı : 622 Rep Gücü : 13 Kayıt tarihi : 17/10/09 Ruh Hali : 8 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
  • Fransızca
  • Rusça

MesajKonu: Geri: Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak   Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Puce-p11Perş. 9 Ara. 2010 - 5:57

SBS kalkmıyor. Önceden bildiğiniz gibi 6. 7. ve 8. sınıflarda SBS vardı. Ama kademeli olarak Milli Eğitim Bakanlığı 6 ve 7. sınıflarda SBS'yi kaldırıyor. Ancak şimdilik 8. sınıflarda kalkmıyor hocam. Belki ileride onuda kaldırırlar. Kısacası 8. sınıflarda SBS devam ediyor.
http://www.dilkolik.org
Lehrerin
Almanca Öğretmeni
Lehrerin

Mesaj Sayısı : 28 Başarı Puanı : 30 Rep Gücü : 0 Kayıt tarihi : 23/11/10 Ruh Hali : 17 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • Almanca
  • İngilizce
  • İspanyolca
  • İtalyanca
  • Hollandaca

MesajKonu: Geri: Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak   Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Puce-p11Perş. 9 Ara. 2010 - 6:01

Çok teşekkürler, ben de tam diğer haberde 6.ve 7. sınıflarda kalktığını okuduğumu yazıp 8. sınıfları soracaktım:)

Ş-imdilik 8. sınıflarda SBS devam,
-düz liseler de kolejler de Anadolu Lisesi oldu.

Her gelişimde bir şeyler öğreniyorum buradan.

Emeğinize sağlık tüm arkadaşlar...
esra
Dilkolik Kurucusu
Dilkolik Kurucusu
esra

Mesaj Sayısı : 320 Başarı Puanı : 622 Rep Gücü : 13 Kayıt tarihi : 17/10/09 Ruh Hali : 8 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
  • Fransızca
  • Rusça

MesajKonu: Geri: Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak   Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Puce-p11Perş. 9 Ara. 2010 - 6:03

Rica ederiz hocam ne demek Smile
Lehrerin
Almanca Öğretmeni
Lehrerin

• Türkçe
  • Almanca
  • İngilizce
  • İspanyolca
  • İtalyanca
  • Hollandaca

MesajKonu: Geri: Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak   Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Puce-p11Perş. 9 Ara. 2010 - 6:15

Haberleri taramaya devam edince de bunu buldum:D Sanırım ben bu işin içinden çıkamayacağım:D

https://dilkolik.forum.st/haberler-duyurular-f1/2011-de-7-snflar-icin-sbs-yaplacak-t1982.htm
esra
Dilkolik Kurucusu
Dilkolik Kurucusu
esra

• Türkçe
  • İngilizce
  • Fransızca
  • Rusça

MesajKonu: Geri: Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak   Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Puce-p11Perş. 9 Ara. 2010 - 6:16

Smile bazı şeyler gerçekten çok kafa karıştırıcı olabiliyor Smile
Dilci
İngilizce Öğretmeni
Dilci

Mesaj Sayısı : 444 Başarı Puanı : 1159 Rep Gücü : 63 Kayıt tarihi : 29/07/09

MesajKonu: Geri: Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak   Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Puce-p11Perş. 9 Ara. 2010 - 6:22

Lehrerin demiş ki:
Haberleri taramaya devam edince de bunu buldum:D Sanırım ben bu işin içinden çıkamayacağım:D

https://dilkolik.forum.st/haberler-duyurular-f1/2011-de-7-snflar-icin-sbs-yaplacak-t1982.htm

Şimdi hocam aslında olay şöyle. MEB yönetmelikte değişiklik yaparak 6 ve 7. sınıflarda SBS'yi kaldıracağını söyledi. Bir öğrenci velisi de SBS'nin kademeli kaldırılmasına dava açtı. Davayı kazandı. MEB ise bu davaya itiraz ederek bir tür karşı dava açtı ve davayı kazanarak. SBS'nin kademeli olarak kaldırılması kararı alındı.
Lehrerin
Almanca Öğretmeni
Lehrerin

• Türkçe
  • Almanca
  • İngilizce
  • İspanyolca
  • İtalyanca
  • Hollandaca

MesajKonu: Geri: Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak   Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak Puce-p11Perş. 9 Ara. 2010 - 8:22

Dilci demiş ki:

Şimdi hocam aslında olay şöyle. MEB yönetmelikte değişiklik yaparak 6 ve 7. sınıflarda SBS'yi kaldıracağını söyledi. Bir öğrenci velisi de SBS'nin kademeli kaldırılmasına dava açtı. Davayı kazandı. MEB ise bu davaya itiraz ederek bir tür karşı dava açtı ve davayı kazanarak. SBS'nin kademeli olarak kaldırılması kararı alındı.

bir sene için bile bu kadar değişiklik olabilirken ileriki yılları düşünmek pek doğru değil sanırım bu durumda. ben senelerdir yetişkinlerle çalıştığımdan gerçekten çok uzaklaşmışım bu konulardan. adapte olmam zaman alacak sanırım. sabrınız için teşekkürler!

Çubukçu: Eğitim sistemi ikiye ayrılacak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 8 yıllık kesintisiz eğitim ikiye ayrılıyor
» Türk eğitim sistemi dibe demir attı
» Milli Eğitim Bakanı Çubukçu Erbil'de
» Milli Eğitim Bakanı Çubukçu Soruları Yanıtladı. (Video)
» Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu'nun Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?