Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Fatura velilere kesildi

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

Fatura velilere kesildi Empty
MesajKonu: Fatura velilere kesildi   Fatura velilere kesildi Puce-p11Çarş. 8 Ara. 2010 - 19:17

Milli Eğitim, SBS için Danıştay’a savunma yolladı

Milli Eğitim Bakanlığı’na göre SBS iyi bir sistemdi, öğrencilere başarısızlığı telafi şansı veriyordu. Ancak veliler, özel ders ve dershanelerle çocuklarını bunaltıp strese soktuğu için kaldırıldı

GAZETE HABERTÜRK / Pervin KAPLAN

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’na (MEB) göre Seviye Belirleme Sınavları (SBS) aslında veliler olmasaydı mükemmel bir sistemdi. Bu sistemi bozan ve işlemez hale getiren veliler oldu. SBS, velilerin çocuklarını “bunaltması” yüzünden kaldırıldı. Sınavların kaldırılmasından veliler sorumlu olduğu gibi öğrencileri strese sokan ve onların çocukluklarını yaşamalarına engel olan da veliler. İşte velileri suçlayan ve SBS’nin kaldırılmasının sorumluluğunu velilere yükleyen bu sözlerin sahibi Milli Eğitim Bakanlığı. Bu sözler bakanlığın Danıştay 8. Dairesi’nin bu yıl sınava girecek 7. sınıflar için geçen ay anayasal eşitlik ilkesine ve hukuka uyarlılık görülmediğini ifade ederek yürütmenin durdurulmasına karar vermesinden sonra yaptığı itiraz dilekçesinde yer alan savunmasında yer alıyor. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz dilekçesi veren bakanlık, SBS’nin kaldırılmasından velileri sorumlu tuttu.

NEFES ALAMADILAR
Dilekçede SBS’nin üç yıla çıkarılmasının amacının hem üç yılın ayrı ayrı değerlendirilmesini sağlamak hem de o yıl başarısız olan öğrenciye bir sonraki yıl bunu telafi etme şansı vermek olduğu vurgulanıyor. Kaldırılma gerekçesi şöyle açıklanıyor: “Ancak zaman içerisinde velilerce bunun abartılarak, hem dershaneye hem de özel derse gönderilmek suretiyle öğrencilerin bunaltıldığı ve nefes alamaz hale getirildiği görülmüştür. Öğrencilerin sınav odaklı yaşamaktan sosyal etkinliklere vakit ayıramadıkları, stresli oldukları ve yaşlarının gerektirdiği şekilde yaşayamadıkları anlaşıldığından kademeli olarak bu sınav sisteminin kaldırılmasına karar verilmiştir.”

HaberTürk
http://www.dilkolik.org/

Fatura velilere kesildi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» MEB'den velilere SBS uyarısı
» Kötü karneye karşı velilere uyarı!