Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

MHP'nin öğretmen ataması önergesi reddedildi

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

MHP'nin öğretmen ataması önergesi reddedildi Empty
MesajKonu: MHP'nin öğretmen ataması önergesi reddedildi   MHP'nin öğretmen ataması önergesi reddedildi Puce-p11Çarş. 24 Kas. 2010 - 9:32

TBMM Genel Kurulunda, MHP'nin, öğretmen atamaları ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda, MHP'nin, öğretmen atamaları ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.

Öneri üzerine söz alan MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, AK Parti'nin eğitim politikasını eleştirdi. ''Haksız kadrolaşma ve yandaş kayırma'' politikasının öğretmenlerin adalet duygusunu sarstığını öne süren Bulut, bu durumun eğitime de olumsuz yansıdığını söyledi.

Milli Eğitim Şurasında, öğrencilerin sabahları ''Andımız'' ve İstiklal Marşı'nı okuma zorunluluğunun kaldırılması yönünde karar alındığını ifade eden Bulut, ''Bu ne kepazelik. Öğretmenlerin içi acıyor'' dedi.

Bulut ayrıca, öğretmenlerin mali durumlarının düzeltilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

-İHALE TARTIŞMASI-

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise Milli Eğitim Şurası kararına değinerek, ''Kimsenin varlığını inkar etmemek gerekiyor. İnsanların Türk ise Türk, Kürt ise Kürt, Laz ize Laz, Arap ise Arap gibi yaşaması gerekiyor'' dedi.

Yüzlerce okulun tuvaleti ya da bahçe duvarının olmadığı bir dönemde ''okulları teknolojiyle donatıyoruz'' denilmesinin bir çelişki olduğunu ileri süren Üçer, ''Yoksa böylece ihale ile birileri zengin mi ediliyor? Öğretmenler yoksullaşıyor, Milli Eğitime iş gören firmalar zenginleşiyor'' diye konuştu. Üçer, AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu'nun ailesinin ortak olduğu şirketlerin de ihale aldığını iddia etti.

Bunun üzerine söz alan Türkmenoğlu ise hiçbir zaman siyaseti rant aracı olarak kullanmadığını, kullananları ve bu yönde iftira atanları lanetlediğini söyledi. ''Biz servet kazanmaya değil, hizmet etmeye geldik. Yaptığımız ticaret helaldir'' diyen Türkmenoğlu, ailesinin ticari hayatta her zaman şeffaf olduğunu, ticari hayatlarında tek bir leke bulunmadığını söyledi.

Yeniden söz alan Üçer, Türkmenoğlu'nun, ''bazı rüküş sözlerle kendini kurtarmaya çalıştığını'' iddia etti. Üçer, ''Senin ne olduğun bellidir, herkes kendi kadardır. Yüreğiniz yetiyorsa alınan ihaleleri açıklayın'' diye konuştu.

Türkmenoğlu ise Üçer'in tehditkar konuştuğunu, daha önce de telefonla kendisini tehdit ettiğini öne sürerek, ''Bundan sonra ailemin başına gelebilecek en ufak hadiseden o sorumludur'' dedi.

-''KARA TAHTAYA GERİ DÖNECEKLER''-

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Milli Eğitim kadrolarında bir istikrar olmadığını, sık sık yerleri değiştirilen öğretmenlerin göçebe pozisyona geldiğini ifade etti. Öğretmenlik mesleğinin politize edildiğini öne süren İnce, okul yöneticilerinin siyasi görüşlere göre atandığını iddia etti.

Milli Eğitim Şurası kararına da değinen İnce, bazı konuların simgesel önem taşıdığını, ''Andımız''ın da simgesel olduğunu; dayanışma ve gücü çağrıştırdığını söyledi. ABD'de öğrencilere tek bir and okutulduğunu, Japonya'da işçilerin aynı andı okuduğunu ve bir sorun yaşanmadığını belirten İnce, bu tarz simgeleşmiş konuların farklı açıdan irdelenmesinin yanlış olacağını dile getirdi.

Muharrem İnce, 300 bin öğretmenin atama beklediğini, ancak aslında Türkiye'de 500 bin öğretmene ihtiyaç olduğunu ifade etti. İnce, öğretmenlerin haklarını aslında öğretmenlerin değil velilerin araması ve bu konuda siyasi kuruma baskı yapması gerektiğini söyledi.

Okullarda ''akıllı tahta'' konusuna da değinen İnce, ''Ben teknolojiye karşı değilim. Ancak biz çocuklarımızın gelişimini her gün değişen teknolojiye göre mi sağlayacağız? Bunlar, akıllı tahtalardan bir yıl sonra vazgeçip tebeşire döneceklerdir'' diye konuştu.

AK Parti Van Milletvekili Kerem Altun, demokrasi yolunda mücadele eden öğretmenlere her zamankinden daha fazla görev düştüğünü ifade ederek, ''Demokrasiye, Cumhuriyete yürekten inanan nesiller yetiştirmeliyiz'' dedi.

Öğretmenlerin mali durumuna ilişkin eleştirilere değinen Altun, 2002 yılında 635 lira maaş alan öğretmenin 2010 yılında 1809 lira maaş aldığını söyledi. Altun, öğretmenlerin daha fazla ücret almasını kendilerinin de arzuladığını, ancak ekonomik imkanlar çerçevesinde en iyisinin yapılmaya çalışıldığını belirtti.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, MHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

AA
http://www.dilkolik.org/

MHP'nin öğretmen ataması önergesi reddedildi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Şubat'ta öğretmen ataması açıklaması
» Eğitim-Sen'den öğretmen ataması eylemi
» MHP, ÖSYM için araştırma önergesi verdi
» Ataması yapılmayan öğretmen intihar etti
» 30 bin öğretmenin ataması gerçekleşti