Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çubukçu: Önceliğimiz kızlar ve engelliler

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

Çubukçu: Önceliğimiz kızlar ve engelliler Empty
MesajKonu: Çubukçu: Önceliğimiz kızlar ve engelliler   Çubukçu: Önceliğimiz kızlar ve engelliler Puce-p11Perş. 30 Eyl. 2010 - 5:04

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''Başta kız çocuklarımız olmak üzere eğer eğitimde özürlülerimizi, kız çocuklarımız gibi dezavantajlı grupları, diğerleriyle eşit hale getiremezsek kalkınmış olmayız" dedi.

Bakan Çubukçu, Nevşehir'de TOKİ tarafından 2000 Evler Mahallesi'nde yaptırılan 32 derslikli TOKİ Kız Teknik ve Meslek Lisesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kız çocuklarını geleceği hazırlayıp bir meslek edinmelerini sağlamak üzere eğitim ortamlarını hazırlamanın, Bakanlığının öncelikli hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

Açılışını yaptığı okulun kendilerini bu hedefe biraz daha yaklaştıracağını ifade eden Çubukçu, şöyle konuştu:

''Buradan mezun olacak genç kızlarımız, hem ülkemizin sosyoekonomik yapısına katkıda bulunacak hem de kendileri için bir başarı hikayesi yazacaklar. Aynı zamanda bir meslek sahibi olmanın özgüveni ile kendilerinin hayal ve hedeflerini gerçekleştirecekler. Hepimizin de tanık olduğu gibi dünya koşulları ve düzeni, eğitim ve bilgiyi her şeyin önüne geçirdi. Artık ülkemiz de bu konuya adapte olacak, üretici bilgiyi yakalayan, bilim ve teknolojiyi kullanabilen başarılı bir nesil yetiştirecektir'' dedi.

Hükümetin en önemli gayretlerinin başında eğitimin geldiğini, Milli Eğitim Bakanlığının Cumhuriyet tarihinde ilk kez bütün bakanlıkların bütçesinin önüne geçtiğini belirten Çubukçu, başta kız çocukları olmak üzere eğitimi, çağın gerektirdiği koşullara uygun bir şekilde düzenlemeye ve desteklemeye devam etiklerini anlattı.

Kadınların toplumsal ve sosyal yaşamda desteklenmeleri ve katılımlarını artırmada en önemli aşamanın eğitim olduğuna işaret eden Çubukçu, şöyle dedi:

''Başta kız çocuklarımız olmak üzere eğer eğitimde özürlülerimizi, kız çocuklarımız gibi dezavantajlı grupları, diğerleriyle eşit hale getiremezsek, toplumla birlikte gerçekten kalkınmış bir ülke olmamız maalesef mümkün görünmüyor. Başta şiddet ve istismar olmak üzere yoksulluk, aile içi şiddet, her şeyden önce eğitimsiz kadınlarımızın da daha fazla maruz kaldığı haksızlıklar var. Öte yandan güçlü bir kadın demek, güçlü aile demek, güçlü anne demek. Dolayısıyla kız çocuklarımızın eğitimi ve okullaşması en az erkek çocuklarımız kadar önemli. Binlerce kız çocuğumuz ilköğretimi bitirdikten sonra orta öğretime devam etmiyor.''

Konuşmasının ardından okulu hizmete açan Bakan Çubukçu, daha sonra merkeze bağlı Uçhisar beldesinde hayırsever iş adamı Mustafa Çankaya tarafından babası Haydar Çankaya adına yaptırılan 14 derslikli ilköğretim okulunu da hizmete açarak, baba ve oğluna teşekkür plaketi verdi.

AA
http://www.dilkolik.org/

Çubukçu: Önceliğimiz kızlar ve engelliler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Engelliler MEB'i protesto etti!..
» Çubukçu'dan Danıştay'a veryansın!
» Çubukçu: Atamaları hemen gerçekleştireceğiz
» Çubukçu ile İnce Meclis'te tartıştı
» Çubukçu: "İlkokulda türban sorunu yok"