Dilkolik - Yabancı Dil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin Eğitim ve Yabancı Dil Portalı

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İrfan'ın sadece ataması değil geleceği de askıya alındı

YazarMesaj
Dilkolik
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik Yöneticisi
Dilkolik

Mesaj Sayısı : 1097 Başarı Puanı : 3263 Rep Gücü : 16 Kayıt tarihi : 10/08/09 Yaş : 15 Nerden : Dilkolik Ruh Hali : 29 Bidiği Diller :
  • Türkçe
  • İngilizce
Öğrenmek İstediği Diller :
  • Japonca

İrfan'ın sadece ataması değil geleceği de askıya alındı Empty
MesajKonu: İrfan'ın sadece ataması değil geleceği de askıya alındı   İrfan'ın sadece ataması değil geleceği de askıya alındı Puce-p11Çarş. 1 Eyl. 2010 - 22:50

30 bin öğretmen ataması KPSS'de yaşanan kopya skandalının ardından ertelenirken binlerce öğretmen adayı bir süre daha işsiz kalacak olmanın şoku içinde. Bunlardan biri de 26 yaşındaki İrfan Balık.

UMAY AKTAŞ SALMAN

Balık’ın ailesi Diyarbakır’ın Koyulu Höyük köyünde çiftçilik yapıyor. O, dört kardeşiyle birlikte Diyarbakır merkezde kiraladıkları bir evde eğitimlerini devam ettirmek için mücadele veriyordu. Baba, Diyarbakır merkezdeki beş çocuğu ile köyde ilköğretime giden çocuğunu okutmak için elinden geleni ardına koymadı. Yeri geldi koyunlarını sattı yeri geldi tüm parasını çocuklarına yolladı. Annede yoğurt yapıp satıyor, kazandığı parayı çocuklarına gönderiyordu.

‘Hâlâ baba parası yiyoruz’

İrfan 2008 yılında Dicle Üniversitesi İngilizce öğretmenliğini bitirdi. İki yıl KPSS’deki barajı aşamadığı için atamalara giremedi. Dershaneye gitti. Bir yandan da ücretli öğretmenlik yaptı. Kimi zaman 250 TL’lik kazancının 220’sini dershane taksidine yatırdı.

Nihayet bu yıl çok iyi puan almıştı. Artık öğretmen olabilecekti. Ancak KPSS’deki kopya skandalı ve atamaların ertelenmesiyle büyük hayal kırıklığı yaşadı. Oğlunun birkaç hafta içinde öğretmenliğe başlayacağını hayal eden babasına henüz bir şey söylemiş değil. Balık iki yıldır büyük emekler verdiğini anlatıyor:

“Hâlâ baba parası yiyoruz. Benim şimdiye kadar eve bakmam, kardeşlerimi okutmam lazımdı. Gecemi gündüzüme kattım KPSS’ye hazırlandım. Atama olmazsa kasımda askerliğim var. Askere gidersem geldikten sonra bir daha hazırlanmam lazım. İki yıl daha kayıp demek. Ama yine de sınavın iptal edilmesi lazım diyorum. Hırsızlarla birlikte atanmaktansa tekrar KPSS’Ye hazırlanıp aynı süreci yaşamayı göze alıyorum.”

Radikal
http://www.dilkolik.org/

İrfan'ın sadece ataması değil geleceği de askıya alındı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yaz saati uygulaması ileri alındı
» 'ÖSYM Başkanı'nın ifadesi alındı'
» ÖSYM'de 9 yönetici görevlerinden alındı
» 30 bin öğretmenin ataması yapıldı!
» Türkiye'den sadece Bilkent ve ODTÜ